Не ги фрлајте презреаните банани – Направете брз десерт

Не ги фрлајте презреаните банани – Направете брз десерт

Ако бананите ви презрејаа не ги фрлајте, туку употребете мал трик-рецепт.

Состојки:

  •  2 банани
  • 1 шолја брашно
  • 1/5 лажички цимет
  • ¾ шолји млеко
  • малку шеќер во прав и масло

Подготовка:

  1. Се лупат и пасираат бананите, се става брашно и млеко, цимет и се остава половина час да се соедини.
  2. Се загрева доста масло во тава и се вади од смесата па се пржи.
  3. Се ставаат формите на салфета, па се става шеќер во прав горе.