Брз оброк: Запечени пиперки со сирење кои се топат во уста

Брз оброк: Запечени пиперки со сирење кои се топат во уста

Вкусни запечени пиперки со сирење…

Состојки:

  • 500 гр меко кравјо сирење
  • 100 гр горгонзола
  • 4 меснати црвени пиперки
  • 1 јајце
  • 1 лажица зачин
  • 2 лажици масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Целите пиперки згответе ги околу пет минути во благо посолена вода и веднаш изладете ги со ладна вода. Пресечете ги по должина и исчистете ги од семки. 
  2. Со миксер добро соединете сирење и јајца, горгонзола исечкано на ситни коцки и универзален зачин. Распоредете го сирењето во половините пиперки и ставете ги во намастен огноотпорен сад. 
  3. Печете во рерна на 200 степени околу 20 минути. Послужете како ладна закуска или со месо од скара.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта