Повкусно не сте пробале: Печено пиле со зачини

Повкусно не сте пробале: Печено пиле со зачини

Печено пиле со зачини за совршен руечек!

Состојки:

  • 1 пиле (до 2 кг)
  • 2 лажички сол
  • 2 лажици омекнат путер
  • 1 чешне лук
  • 2 лажици исечкан свеж магдонос
  • 1 лажица свеж копар
  • 1 гранче рузмарин

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 220 степени. Обложете лим со алуминумска фолија. Исчистеното пиле посолете го и побиберете го од надвор и од внатре. Во омекнатиот путер додајте ситно исечкан лук, рузмарин, магдонос и копар. Со раце истријте ја подготвената смеса во пилето. 
  2. Преместете го пилето во рерна и печете 60-80 минути, зависно од рерната. Причекајте печеното пиле да отстои десетина минути пред сервирање.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки