Салата со пченка и грав

Салата со пченка и грав

Брза и вкусна оброк салата.

Состојки:

 • 250 гр црвен грав
 • 250 гр пченка
 • 1 главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 1 домат
 • 1/2 кристал салата
 • 1 свежа краставица
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 2 чешниња лук
 • магдонос
 • сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Салатата измијте ја и исечкајте ја, додајте исечкан кромид, пиперка, домат, краставица и пченка и грав. 
 2. Преливот подгответе го така што ќе измешате малку маслиново масло со лимон, додајте бибер и сол и ситно исечкан лук и магдонос. Прелијте преку салатата, добро измешајте и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула