Вкусен доручек за 10 минути: Омлет со чедар и сланина

Вкусен доручек за 10 минути: Омлет со чедар и сланина

Вкусен рецепт за омлет кој се подготвува многу брзо.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 30 гр чедар сирење
  • малку сол
  • тост леб
  • 2 парчиња сланина

Начин на подготовка:

  1. Загрејте малку маслиново масло на тава и ставете разматени јајца. Рамномерно распоредете на тавата, посолете и штом горната страна на омлетот малку згусне, посипете чедар сирење и свиткајте во палачинка. 
  2. Тостирајте леб, ставете преку омлетот и две тенко исечкани парлиња сланина.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

View this post on Instagram

 

Ma da li ste primetili koliko sam vredna i posvećena-svaki dan novi post! Ne škrtarite na pohvalama! U prilogu Džejmijev omiljeni omlet čija priprema traje 45 sekundi! @jamieoliver _______________________________ Za divno čudo, jelo nije servirano na @interwoodplus.rs proizvodu. Ne znam kako se to desilo. _______________________________ Za uvid u recept i video prevući prstom preko posta ulevo Swipe left to see the receipe and video _____________________________________ • • • Sastojci: Dva jajeta 30 grama čedar sira Malo soli Tost hleb Dva šnita tanko rezane pančete • • Priprema: Zagrejati malo maslinovog ulja na tiganju I sipati umućena jaja. Ravnomerno ih rasporediti na tiganju, posoliti I čim se I gornja strana omleta malo zgusne, posuti čedar sirom I urolati u palačinku. Istostirati hleb, staviti preko omlet I dva šnits tanko rezane pančete. • • #nismo_kod_kuce#jaja#omlet#čedar#jamieoliver# #doručak#vecera#lako#brzo#ukusno#zdravo #njanjam #instakuvanje#instakuhinja#recepti #hrana#obrok #vegetablelunch#breakfast #jamieoliverrecipe #dinner #food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary

A post shared by Nismo kod kuće (@nismo_kod_kuce) on

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)