Деликатесен ручек: Кремаво пилешко во сос од ајвар

Деликатесен ручек: Кремаво пилешко во сос од ајвар

Направете посебен ручек, пилешко во крем сос.

Состојки:

 • 150 гр. кромид
 • 170 гр. шампињони од тегла
 • 800 гр. пилешко месо
 • 4 чешни лук
 • сол, бибер, чили, вегета
 • 2 лажици масло
 • 200 гр. павлака за готвење
 • 150 гр. кашкавал
 • 20 гр. маргарин
 • 20 гр. брашно
 • 4 лажици ајвар (полни)

Подготовка:

 1. Се сече ситно кромидот и се цедат печурките, се мијат и  се сечат потоа, па се ситни и лукот.
 2. Се става месото во сад и се става ситнет лук, сол и бибер, чили во прав и вегета. Се пржи кромидот на масло и се додава и месото и се пржи 5 минути.
 3. Се додаваат печурките и зачини.
 4. Се става и павлаката и ечен кашкавал.
 5. Се меша маргарин со брашно и се додава.
 6. Се крчка се 10 минути и се става ајварот.
 7. За неколку минути е служи, супер е со ориз, компир или тестенини.