Старо домашно јадење: Совршен грав

Старо домашно јадење: Совршен грав

Рецепт за едно од омилените јадења…

Состојки:

 • 1 кг грав
 • 3-4 главици кромид
 • неколку чешниња лук
 • 1 ловоров лист
 • неколку зрна бибер

Состојки за запршка:

 • 300 гр кромид
 • 1 лажица маст или масло
 • црвена пипер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Гравот обварете го да зоврие, водата истурете ја и налијте друга.

   

 2. Додајте исечкан кромид, неколку чешниња лук, ловоров лист и неколку зрна бибер.

   

 3. Кога гравот ќе се зготви, исцедете ја водата, гравот добро изгмечете го со лажица, па префрлете во сад со подготвена запршка.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед