Пијалок со јагоди, диња и бело вино – За најубави летни ноќи со пријатели

Пијалок со јагоди, диња и бело вино – За најубави летни ноќи со пријатели

Направете си вкусен пијалок со диња и бело вино за освежување во летните ноќи.

Состојки:

 • 1 л. бело вино
 • 500 гр. јагоди
 • 1 поголемо парче диња
 • 1 парче кокос
 • 300 гр. мед
 • 200 мл. бел рум
 • 3 парчиња лимета

Подготовка:

 1. Се мие и се цеди овошјето, се додава вино и мед и рум.
 2. Се меша да се стопи медот.
 3. Се става 3-4 часа во ладилник.
 4. Се сервира со лед.

За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тукаПрочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин