Кифлички со џем по оригинален рецепт

Кифлички со џем по оригинален рецепт

Слатки кифлички кои ќе ви го разубават утрото…

Состојки:

  • 100 гр крем сирење
  • 2 жолчки
  • 100 гр маргарин или путер
  • 100 гр шеќер во прав
  • 300 гр брашно
  • кора од лимон
  • 1/2 прашок за печиво
  • малку џем

Начин на подготовка:

  1. Разматете маргарин со шеќер, додајте крем сирење и жолчки, па уште матете со миксер, додајте кора од лимон и брашно со прашок за печиво. 
  2. Разматеното тесто ставете го во кеса и ставете во фрижидер 2-3 часа. Развлечете тенко на половина см дебелина, потоа сечете на коцки. Во секоја коцка ставете џем и свиткајте кифли.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте