Мусака без печење и без прелив

Мусака без печење и без прелив

Направете вкусна мусака без прелив.

Состојки:

 • 3 пиперки зелени
 • 350 гр. мелено месо
 • 1 кромид
 • 500 гр. компир
 • 1-2 моркови
 • вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се чистат пиперките и се сечат.
 2. Се лупи компирот и се сече на коцки.
 3. Се лупи кромидот и се сече ситно.
 4. Се лупат морковите и се рендаат крупно.
 5. Се става во шерпа мелено месо со кромид и пиперки, шолја вода и масло.
 6. Се меша, се вклучува ринглата и се меша непрекинато да порумени месото.
 7. Се додаваат потоа компирот и морковот со зачините.
 8. Се става уште шолја вода и се вари додека не биде готово.