Пилешко капрезе: Неодолива идеја за лесен летен ручек

Пилешко капрезе: Неодолива идеја за лесен летен ручек

Лесен летен ручек готов за половина час!

Состојки:

 • 4 парчиња пилешко бело месо без коски
 • 190 гр песто сос
 • 180 гр свежо моцарела сирење, исечкано на 12 кругови
 • 4 домати, исечкани на кругови
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици балсамико оцет
 • свеж босилек

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 180 степени. Во плех ставете хартија за печење. 
 2. Белото месо ставете го во плех, ставете по една лажица песто сос на секое парче и истријте. Од горе ставете моцарела и кругови домати, залијте со маслиново масло и додајте сол и бибер по вкус. 
 3. Ставете во рерна и печете додека месото не биде готово, околу 20 минути. 
 4. За подобар вкус, пропрскајте малку балсамико и украсете со босилек.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)