Салата со модри патлиџани на турски начин

Салата со модри патлиџани на турски начин

Направете супер салата по турски рецепт.

Состојки:

  • 3 црни патлиџани
  • 12 печени црвени пиперки
  • 1 кг. домати
  • 6 чешни лук
  • малку магдонос и масло

Подготовка:

  1. Се сече на кругови лупениот црн патлиџан и се става масло од двете страни да се испржи, се цепкаат пиперките и се ставаат во тавата.
  2. Се лупи и сече доматот и се додава откако ќе ги извадите пиперките па се додава и лук и магдонос.
  3. Кога ќе биде как осос, готово е.
  4. Се служат прво пиперките, па потоа се става целиот сос.

Добар апетит!