Без шеќер: Сладолед од лубеница

Без шеќер: Сладолед од лубеница

Засладете се, освежете се, а притоа не се грижете за калориите…

Состојки:

  • 1/2 мала лубеница 
  • неколку гранчиња нане

Начин на подготовка:

  1. Одвојте го месото лубеница од кората и исечкајте го на парчиња, па ставете во блендер. Искинете листови нане, додајте ги во блендерот па миксајте додека не добиете глатка смеса. 

     

  2. Ако е премногу густа, додајте малку вода, па смесата ставете ја во калапи за сладолед и добро изладете во замрзнувач.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта