Вака ќе знаете дека лубеницата не е како „тиква” – Се гледа по кората

Вака ќе знаете дека лубеницата не е како „тиква” – Се гледа по кората

Ова се лесни начини да откриете дали лубеницата која ја купувате е блага и сочна.
Секогаш барајте да има кафена дамка или круг на дното, кој покажува дека лежела долго на земја. Ако кругот е жолт тогаш е незрела.Треба да е темно зелена боја и да нема видливи оштетувања.

Најтешките лубеници се најсочни зошто една лубеница има дури 92 посто вода.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта