Кремасти киндер колачи

Кремасти киндер колачи

Неодоливи, кремасти киндер колачи…

Состојки за тесто:

 • 200 гр шеќер во прав
 • 150 гр мелени ореви
 • 3 лажици брашно
 • 2 лажици презла
 • 6 белки

Состојки за крем:

 • 700 мл млеко
 • 250 гр путер
 • 250 мл шлаг
 • 200 гр шеќер
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 2 пудинга од ванила
 • 6 жолчки

Начин на подготовка:

 1. Белките разматете ги со просеан шеќер во прав па измешајте брашно, ореви и презла. Печете во загреана рерна на 180 степени 20 минути.
 2. Жолчките разматете ги со 200 мл млеко и пудинг. Ставете во остатокот врело млеко и гответе додека не згусне. Оставете да се излади па разматете путер на собна темпераутра.
 3. Половина од кремот премачкајте го преку бисквитот, а во другата половина растопете чоколадо па премачкајте преку светлиот крем. Разматете шлаг и премачкајте на врвот.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта