Тирамису со јагоди

Тирамису со јагоди

Брз и вкусен десерт кој ќе ве заслади и ќе ве освежи!

Состојки:

  • 400 гр исечкани јагоди
  • 100 мл сок од портокал или јаболка
  • 30 гр просеан шеќер во прав
  • 450 гр пишкоти
  • 100 гр маскарпоне
  • 100 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Измиксајте 150 гр јагоди, сок од портокал или јаболка и 2 лажици шеќер во прав во блендер, додека не добиете глатка смеса. Одвојте две лажици од смесата. 
  2. Пишкотите ставете ги на голема чинија па прелијте со остатокот од смесата. Маскарпоне сирењето и останатиот шеќер во прав соединете ги во голем сад. Измешајте разматен шлаг. 
  3. Редете ред пишкоти, ред крем од маскарпоне, па ред јагоди. На врвот ставете го одвоениот дел од масата.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта