Рецепт за најсочните мафини

Рецепт за најсочните мафини

Едноставни, а вкусни и сочни мафини…

Состојки:

  • 90 гр брашно
  • 250 гр путер
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 140 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 4 јајца

Начин на подготовка:

  1. Путерот растопете го со чоколадо на слаб оган. 
  2. Јајцата разматете ги со шеќер и ванилин шеќер па додајте просеано брашно и растопено чоколадо со путер. 
  3. Ставете во калапи за мафини и печете во рерна загреана на 250 степени 5-10 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед