Торта полна јагоди и шлаг – Готова за 30 минути

Торта полна јагоди и шлаг – Готова за 30 минути

Направете вкусна торта со јагоди.

Состојки:

 • 8 белки
 • 400 гр. шеќер
 • 1 лажица оцет

Фил:

 • 8 жолчки
 • 250 гр. маргарин
 • 300 гр. мелени бисквити
 • 200 гр. шеќер во прав
 • 100 мл. млеко
 • 800 гр. јагоди
 • 2 кеси шлаг

Подготовка:

 1. Се матат белките со шеќер и се додава лажица оцет.
 2. Се пече кора во плех со хартија на 150 степени 25 минути.
 3. Се спрема фил така што се матат жолчки со омекнат маргарин, се додаваат млеко и мелени бисквити, па на оладената кора се става пола фил.
 4. Се ставаат исечени јагоди па уште пола фил.
 5. Се украсува со шлаг.