Вкусни пилешки медаљони

Вкусни пилешки медаљони

Брзо и лесно подгответе вкусен ручек од пилешко месо.

Состојки:

  • 3 парчиња пилешки гради без коски
  • 1 шолја презла
  • 100 гр рендан пармезан
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка босилек
  • 100 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Премачкајте лим за печење со тенок слој путер. Исечкајте пилешки гради на парчиња со дебелина од 3-4 см. 
  2. Измешајте презла, пармезан, сол и босилек. Растопете путер и потопете го секое парче пилешко, а потоа извалкајте го во мешавина од презла и зачини. Наредете ги медаљоните на лим за печење и печете околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта