Стар ручек: Вака се прави сатараш на традиционален начин

Стар ручек: Вака се прави сатараш на традиционален начин

Време е за лесни оброци, а сатараш е вистински избор за летните денови.

Состојки:

  • 1 струк млад крупен кромид
  • 2 поголеми домати
  • 5-6 пипекри
  • масло
  • сол
  • бибер
  • листови магдонос
  • колбаси како прилог

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете сечкан кромид, кога ќе биде стакласт додајте исечкани пиперки па и нив пржете ги на слаб оган додека не омекнат. На крај додајте излупени и исечкани домати. Пржете додека не зоврие течноста. Посолете по желба, побиберете и додајте листови магдонос. 
  2. Послужете со прилог по желба.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед