Руска салата со цвекло

Руска салата со цвекло

Направете вкусна руска салата со цвекло.

Состојки:

 • 800 гр. цвекло
 • 7 жолчка
 • 1 лажица сок од лимон
 • ½ шолји масло
 • 4 лажици павлака
 • 3 главици кромид
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 200 степени.
 2. Се пече цвеклото околу еден час да омекне во рерна, се лади потоа потполно и се лупи и сече на траки.
 3. Се спремаат 6 различни чинии, се матат жолчка и сок од лимон и се ставаат во блендер, па се додава маслиново масло и се добива убава смеса.
 4. Се додава кромид, павлака и сол и бибер.
 5. Се става цвеклото во тањирите, се прелива со сосот и се меша.