Оброк витаминска салата за топлите денови

Оброк витаминска салата за топлите денови

Направете витаминска оброк салата.

Состојки:

 • 3 листа марула
 • 2 моркови
 • 2 жолти пиперки
 • 2 помали краставици
 • 1 кромид
 • 50 гр. фета сирење
 • 1 лимон и малку сол и масло
 • маслинки за декорација

Подготовка:

 1. Се лупат и се варат морковите.
 2. Се ладат и сечат на кругови.
 3. Се става марулата во чинија за салата, се става морковот, се ставаат пишперките сечени на траки, па краставицата на кругови, и ситно сечен кромид.
 4. Се става фета горе, зачини и малсиново масло.
 5. Се става и лимонов сок. Маслинки горе за декорација по желба.
 6. Супер е.