Домашен кремав сладолед – Цело семејство ќе го обожава

Домашен кремав сладолед – Цело семејство ќе го обожава

Направете вкусен крем сладолед.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 7 лажици шеќер
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 2 кеси шлаг
 • 2 дл. млеко
 • 2 дл. слатка павлака
 • по избор 1 лимон (сок и кора)

Подготовка:

 1. Се матат пенасто јајцата со шеќер и ванилин шеќер.
 2. Се мати одделно шлаго со млеко и се додава во смесата.
 3. Се мати и слатката павлака и се додава.
 4. Се меша и се става во пластични садови.
 5. Додадете си по желба сок и кора од лимон за киселкаст вкус.