Рижото со модри патлиџани

Рижото со модри патлиџани

Вкусен оброк кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици моркса сол
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици магдонос
 • 80 мл маслиново масло
 • 50 гр путер
 • 350 гр ориз
 • 1 л бујон
 • сол
 • мелен бибер
 • пармезан

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги патлиџаните и исечкајте ги на коцки. Посолете ги и иоставете ги да стојат половина час, за да ја извлечете водата од нив. 
 2. Пропржете кромид, оставете да зажолти па додајте лук, а потоа додајте патлиџани и оставете да омекнат. Додајте ориз и тостирајте две минути мешајќи. Додавајте по 125 мл бујон мешајќи додека не се впие. Кога оризот ќе омекне, додајте путер и пармезан.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта