Пилешки ражничи: Бело месо маринирано во путер од кикирики

Пилешки ражничи: Бело месо маринирано во путер од кикирики

Вкусни ражничи, идеални за скара…

Состојки:

  • 4 парчиња бело пилешко месо
  • 6 лажици путер од кикирики
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1/2 лажица чиа во прав
  • 1 чешне лук

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го пилешкото на ленти. Во сад добро измешајте путер од кикирики, чили и иситнет лук. 
  2. Додајте го пилешкото и извалкајте го во смесата да биде покриено од сите страни. Поклопете и оставете го на ладно место да се маринира. 
  3. Месото набодете го на ражничи и печете на грил тава 5-10 минути, вртејќи го рамномерно.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед