Сочен колач од кајсии: Вистинскиот вкус на летото

Сочен колач од кајсии: Вистинскиот вкус на летото

Летото ни нуди прекрасно овошје кое можеме да го искористиме за неодоливи десерти…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 50 мл масло
 • 100 мл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво
 • 800 гр зрели кајсии
 • 2 пудинга од слатка павлака
 • 4 лажици шеќер
 • 500 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно со прашок за печиво, масло, јогурт и добро измешајте. Плехот обложете го со хартија за печење. Ставете половина од тестото во плех и распоредете. Печете на 200 степени околу 10 минути малку да се запече. 
 2. Пудингот згответе го во млеко, додајте шеќер. Малку изладете го пудингот па ставете половина на тестото, па распоредете половина од кајсиите. Преку кајсиите ставете је другата половина од пудингот па остатокот од тестото. Во тестото распоредете ги останатите кајсии. Печете на 200 степени 50-55 минути. 
 3. Пред крај прекријте со фолија. Печениот колач посипете го со шеќер и ванилин шеќер.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта