Веќе нема да купите средство за чистење рерна – еве како да направите сами

Веќе нема да купите средство за чистење рерна – еве како да направите сами

Веќе никогаш нема да купите средство за чистење рерна, еве како да го направите сами дома.

Состојки:

  • 1/4 шолја детергент за садови
  • 1/2 шолја сок од лимон
  • 1 шолја оцет
  • 1 1/4 шолја вода

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во некој сад со распрскувач па нежно протресете како би ги измешале состојките. 
  2. Пропрскајте ја рерната, оставете малку да делува и со малку труд рерната ќе биде како нова.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта