Тиквици полнети со мисиркино месо и фета сирење: Лесен оброк за топлите денови

Тиквици полнети со мисиркино месо и фета сирење: Лесен оброк за топлите денови

Вкусни тиквици на грчки начин…

Состојки:

 • 4 тиквици со средна големина
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 главица кромид, ситно сечкан
 • 3 чешниња лук, ситно сечкани
 • 450 гр мисиркино месо, мелено
 • 1 лажичка оригано
 • сол
 • бибер
 • 2 домати исечкани на коцки
 • фета сирење, исечкано на коцки

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 200 степени. Во плех ставете хартија за печење. 
 2. Тиквиците пресечете ги по должина, па со лажица издлабете ја средината и ставете во плех. 
 3. Во тенџере ставете маслиново масло, па издинстајте кромид, додека не добие златножолта боја. Додајте лук и мелено мисиркино месо, и динстајте 6-7 минути на среден оган. 
 4. Потоа додајте зачини, домати исечкани на коцки, сол и бибер по вкус и динстајте, мешајќи уште 2-3 минути. 
 5. Тргнете од оган, па филувајте ги тиквиците, а потоа ставете ги во загреана рерна и печете десетина минути. Посипете со коцки фета и послужете топло.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта