Пролетна паста со јајца и спанаќ

Пролетна паста со јајца и спанаќ

Вкусна паста со спанаќ…

Состојки:

  • 2 јајца
  • спанаќ
  • 200 гр павлака за готвење
  • пармезан по желба

Начин на подготовка:

  1. Во сад разматете две јајца, посолете, побиберете и додајте 200 гр павлака за готвење и пармезан по желба. 
  2. Додека тестенините се готват, одвојте две лажици вода и додајте во мешавината од јајца и сос. 
  3. Во готвените тестенини додајте малку вода од готвењето, свеж спанаќ и сос. 
  4. Кратко измешајте на слаб оган, посипете со сечкани ореви и послужете.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта