Маслото нема да ви потемни при пржењето – Додадете го ова во тавата

Маслото нема да ви потемни при пржењето – Додадете го ова во тавата

Сакате да не ви потемни маслото во кое пржите компири, има еден мал трик.
Се што е потребно е во него да ставите парче лушпа од јајце.Така ќе се задржи и вкусот и бојата на маслото.

 

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути