Американски палачинки со чоколаден намаз: Фантазија од вкусови

Американски палачинки со чоколаден намаз: Фантазија од вкусови

Палачинки и чоколадо, совршена комбинација за уживање…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2,5 мали шолји брашно од 2,5 дл
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 2 мали шолји млеко
 • 1/3 мала шолја шеќер
 • 1 прстофат сол
 • масло или путер
 • чоколаден намаз

Начин на подготовка:

 1. Раздвојте ги белките од жолчките и разматете ги во цврст снег. 
 2. Жолчките измешајте ги со шеќер и додајте ги останатите состојки. 
 3. На крај со рачен миксер измешајте снег од белки. 
 4. Испечете палачинки и послужете ги со намаз од чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта