Универзално тесто за мекици – Класичен рецепт кој секогаш успева

Универзално тесто за мекици – Класичен рецепт кој секогаш успева

Ова е класичен рецепт за мекици кои секогаш успеваат.

Состојки:

  • 1 кг. брашно
  • 1 канче кисело млеко
  • 1 лажиче сода бикарбона
  • 1 лажиче сол и шеќер

Подготовка:

  1. Се сее брашното и се става во средина кисело млеко со сол и шеќер и сода па се чека да почнат да се прават меурчиња.
  2. Се става во средината на брашното и се меша, па се меси со раце.
  3. Се остава половина час тестото и се користи за мекици.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула