Не пијте капучино после 11 часот, еве и зошто

Не пијте капучино после 11 часот, еве и зошто

Ако сте се прашувале зошто Италијанците капучиното или било кое кафе со млеко го консумираат исклучиво наутро поточно до 11 часот, веројатно сте помислиле дека тоа е само уште еден во низата ритуали.

Имено, консумацијата на млеко, најмногу топло, пред или после оброк е лошо за стомакот бидејќи млекото не му помага на дигестивниот тракт, односно го отежнува варењето.

Исто така, млечните производи и тоа како влијаат на телесната тежина, што поради мастите, што поради успорувањето на метаболизмот.

Освен тоа, Италијанците капучино пијат во утринските часови бидејќи сметаат дека дозата млеко во кафето воедно им служи и како мал оброк.

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути