Мафини со ананас и кокос – Егзотичен десерт кој брзо се прави

Мафини со ананас и кокос – Егзотичен десерт кој брзо се прави

Направете вкусни мафини со кокос и ананас, совршена комбинација

.

Состојки:

 • 100 мл. масло
 • 1 јајце
 • 150 гр. кафеав шеќер
 • 250 гр. кисело млеко
 • 200 гр. брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • ½ лажички сода бикарбона
 • 50 гр. кокос
 • 250 гр. ананас од конзерва
 • 1 лажица рум

Подготовка:

 1. Се цеди и сече ситно ананасот од конзерва.
 2. Се сее брашното, се става сода со прашок за пециво и кокос.
 3. Се матат јајцата со шеќер, кисело млеко и рум и масло, се става и ананасот.
 4. Се додаваат сувите состојки постепено.
 5. Се дели тестото во 12 калапи за амфини со малку маргарин.
 6. Се печат 25 минути на загреана рерна на 180 степени.