Многу мини погачи од една смеса – Брзи тркалца со сирење

Многу мини погачи од една смеса – Брзи тркалца со сирење

Направете вкусни мини погачи со сирење за појадок.

Состојки:

  • 300 гр. сирење
  • 400 гр. кисело млеко
  • 1 лажиче сода бикарбона
  • 1 јајце
  • 1 лажиче сол
  • ½ шолји масло
  • 700 гр. брашно

Подготовка:

  1. Се става ронетото сирење во сад со кисело млеко измешано со сода, јајце, шеќер, сол и масло, па постепено брашно и се меша.
  2. Се прават на намастени раце погачи и се редат на тепсија со масло.
  3. Се става парче маргарин на секоја погача, па се печат на 180 степени 15-20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути