Запишете веднаш: Ова е најдобриот домашен сладолед од само 4 состојки

Запишете веднаш: Ова е најдобриот домашен сладолед од само 4 состојки

Најдобриот домашен сладолед кој сте го пробале некогаш, а се прави од само 4 состојки.

Состојки:

  • 7 жолчки
  • 1,5 дл шеќер во прав
  • ванила
  • 7 дл слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Пенасто разматете јајца и шеќер. Смесата треба да стане бела. 
  2. Пресечете го стапчето ванила и додајте ги зрнцата во јајцата и шеќерот. 
  3. Црвсто разматете ја слатката павлака и измешајте лесно со јајца и шеќер. Сѐ ставете во сад и во замрзнувач 3-4 часа.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула