Рецепт за едноставни плескавици

Рецепт за едноставни плескавици

Брзо и лесно направете ги највкусните плескавици…

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 4 јајца
 • 4 лажици брашно
 • 200 гр кисела павлака Пекабела
 • 1 мала главица кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • масло
 • мешавина од зачини
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете јајца, брашно, павлака и прашок за печиво, лук и кромид, мелено месо па додајте зачини. 
 2. Од масата обликувајте плескавици. Вадете ги со лажица и пржете ги на врело масло.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула