Ориз и компири од рерна

Ориз и компири од рерна

Одлична комбинација. Малку крцкава, малку сочна…

Состојки:

 • 4 компири
 • 1 главица кромид
 • 1/2 чаша ориз
 • 1 лажица црвена пипер
 • 1 лажица доматно пире
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на тенки парчиња. Посолете и побиберете. 
 2. Половина од компирите наредете во намастена тепсија па по неа распоредете ориз и ситно сечкан кромид. Наредете го остатокот од компирите и намастете. 
 3. Измешајте доматно пире, црвена пипер и вода, па прелијте преку компирите. 
 4. Печете во рерна загреана на 200 степени 45 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт