Имате домашно млеко? Искористете го на правилен начин и направете вкусен и здрав јогурт

Имате домашно млеко? Искористете го на правилен начин и направете вкусен и здрав јогурт

Направете вкусен и здрав јогурт од домашно млеко…

Состојки:

  • 6 л млеко
  • 400 мл цврст јогурт

Начин на подготовка:

  1. Млекото ставете го да зоврие и оставете го малку да се излади, но да биде топло.
  2. Додајте јогурт и добро измешајте. Оставете го на собна температура покриено околу 6 часа па ставете го во фрижидер. Испијте го во рок од седум дена.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак