Совршена скара: Ражничи со колбаси и зеленчук

Совршена скара: Ражничи со колбаси и зеленчук

Ражничите се највусни кога ќе се испечат на скара…

Состојки:

  • 4 скараџиски колабаси
  • 1 зелена пипера
  • 1 жолта пиперка
  • 1 главица кромид
  • 150 гр сланина Пекабеско
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Зеленчукот исечкајте го на коцки, па посолете и побиберете. Колбасот исечкајте го на дебели кругови, а сланината на коцки. На ражнич нанижете ги сите сечкани намирници. Испечете на скара и послужете со сезонска салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт