Најбрзите кифлички – готови додека трепнеш

Најбрзите кифлички – готови додека трепнеш

Брзи кифлички готови за само 15 минути…

Состојки:

  • 600 гр глатко брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 1 лажичка сол
  • 1 дл масло
  • 200 мл кисела павлака Пекабела
  • 1 сув квасец разматен во 2 дл топло млеко

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто, растегнете круг и пресечете триаголници, па замотајте кифлички.
  2. Додека печката се загрева на 180 степени, кифличките нека отстојат. Премачкајте ги со јајце и печете 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула