Идеја за ручек: Пилешки паприкаш со кнедли и млади компири

Идеја за ручек: Пилешки паприкаш со кнедли и млади компири

Ако ви се јаде нешто готвено, пробајте го овој пилешки паприкаш, нема да се разочарате.

Состојки:

 • 600 гр пилешко месо
 • малку суви ребра
 • 1 главица кромид
 • 1 свежа пиперка
 • 300 гр млади компирчиња
 • црвена пипер
 • листови магдонос
 • 1 коцка млада зелка
 • 1 лажица ајвар
 • 1 домат
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • 1 морков
 • малку лук
 • малку бибер во зрно
 • ловоров лист
 • масло

Состојки за кнедли:

 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка гриз
 • 1 јајце
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид, додајте сечкана пиперка, сечкан морков на кругови, сечкана млада зелка, па додајте месо, млади компири, црвена пипер, лук, бибер во зрно, ловоров лист и додајте малку вода и продинстајте. Додајте и лута млада пиперка. 
 2. Кога месото и компирите ќе се зготват, додајте лажица ајвар, малку зачин и сол. 
 3. Направете кнедли од јајце, брашно, гриз и малку масло. Вадете со лажица и гответе ги неколку минути. Додајте мелен бибер и листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт