Шарен чоколаден колач: Неодолив десерт кој освојува на прв залак (Видео)

Шарен чоколаден колач: Неодолив десерт кој освојува на прв залак (Видео)

Овој десерт ќе го воодушеви целото семејство.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 120 гр брашно
  • 100 гр чоколадо
  • 100 гр суво грозје
  • 100 гр маргарин
  • 100 гр шеќер
  • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер, додајте растопен маргарин, брашно со прашок за печиво. 
  2. Добро изедначете и поделете на два дела. Во еден додајте растопено чоколадо, а во друг грозје. 
  3. Обложете плех со хартија за печење па на дното ставајте по една лажица светло, па една лажица чоколадно тесто. Печете на 200 степени 35-40 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко