Леден крем од јагоди

Леден крем од јагоди

Неодолив леден крем од јагоди…

Состојки:

  • 250 гр јагоди
  • 1 белка
  • 1 лимон
  • 3 дл павлака за шлаг
  • шеќер

Начин на подготовка:

  1. Јагодите исчистете ги, измијте ги и исцедете ги, па иситнете ги. Од белките разматете цврст снег. Разматете слатка павлака и зашеќерете ја по вкус. 
  2. Измешајте павлака, снег од белки, сок од лимон и иситнети јагоди. Кремот ставете го во чаши и оставете 1 час во замрзнувач. 
  3. Пред послужување, кремот украсете го со цели јагоди.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко