Повкусна од капричиоза и маргарита: Пица со тиквички и сино сирење

Повкусна од капричиоза и маргарита: Пица со тиквички и сино сирење

Направете супер пица со посебен фил каква што не сте јаделе до сега.

Состојки:

  • 500 гр. тесто за пица
  • 4 лажици сос од домати
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 тиквичка
  • 1 лажичка рузмарин
  • 120 гр. сино сирење

Подготовка:

  1. Се загрева рерната на 220 степени, се става тестото на плех со хартија, кое може да е купечко или сами да го направите по некој од рецептите на gotvi.mk, па се пече осум минути да стане крцкаво.
  2. Се загрева масло на тава и се пржат сечените и лупени тиквички, се додава рузмарин.
  3. Се ставаат на пицата која е премачката со сос од домати, се става изрендано сино сирење. Може да си додадете намирници по избор како маслинки, домат…
  4. Се пече 7 минути.

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство