Веќе нема да купите: Брзи и вкусни домашни пишкоти

Веќе нема да купите: Брзи и вкусни домашни пишкоти

Направете вкусни домашни пишкоти.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 350 гр. шеќер
  • 450 гр. брашно
  • 50 гр. шеќер во прав
  • 3 кеси ванила

Подготовка:

  1. Се двојат жолчките и се матат со пола шеќер и ванила. Се матат белките во снег и се ставаат со другата половина шеќер.
  2. Се додаваат полека жолчките и се меша, па постепено брашното и се добива густо тесто за колач.
  3. Се става смесата во шприц и се прават форми на хартија за печење.
  4. Се става шеќер во прав и се печат на загреана рерна на 180 степени додека не бидат готови и со убава боја.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед