Торта со јагоди за 7 минути

Торта со јагоди за 7 минути

Искористете го периодот на сочни јагоди и направете неодолив колач.

Состојки:

 • 1 шолја јогурт
 • 2 шолји остро брашно
 • пола шолја шеќер и пола шолја масло
 • 2 јајца
 • 1 прашок з апециво
 • 50 гр. млечно чоколадо
 • јагоди

Подготовка:

 1. Се меша шеќер со две јајца, се додава јогурт и масло, брашно и прашок за пециво.
 2. Се миксира се пет минути.
 3. Се сече чоколадото и се мати со смесата.
 4. Се загрева рерна на 180 степени и се става смесата на лим за печење премачкан со маргарин.
 5. Се пече половина час, а потоа горе се ставаат сечени јагоди.Може да ставите и шлаг, па јагодите горе.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед