Вкусен ручек: Шницли со шампињони

Вкусен ручек: Шницли со шампињони

Подгответе вкусен ручек…

Состојки:

 • 4 јунешки шницли
 • 200 мл павлака
 • 5 лажици доматен сос
 • сол
 • бибер
 • мајчина душица
 • 5-6 лажици масло
 • 3-4 лажици брашно
 • 400 гр шампињони
 • 3 листови ловор
 • 10 зрна бибер

Начин на подготовка:

 1. Шницлите исчукајте ги, па посолете ги и побиберете ги по вкус, ставете малку масло и извалкајте ги во брашно. Наредете ги шницлите во огноотпорен сад. 
 2. Во посебен сад измешајте павлака за готвење и доматен сос, посолете по вкус па прелијте преку шницлите. Преку наредете ловор, посипете бибер и мајчина душица. Покријте го садот со фолија и печете во рерна околу 40 минути. Потоа тргнете ја фолијата, од горе наредете печурки, посолете и печете 30 минути. 
 3. Послужете со компир пире или со некој друг прилог по желба.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки