Освежувачки сируп за лимонада

Освежувачки сируп за лимонада

Сируп за освежувачка лимонада…

Состојки:

  • 3 лимони
  • 3 кесички лимонтус
  • 1 кг шеќер
  • 1 л вода

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете вода, лимонтус и шеќер. Измешајте и оставете на страна. 
  2. Лимоните добро измијте ги и сомелете ги во машина за месо, потоа додајте ги во садот со останатите состојки. 
  3. Кога шеќерот ќе се растопи процедете и ставете во шише. Чувајте го пијалакот во фрижидер. 
  4. Напомена: Во случај да немате машина за месо, можете лимоните да ги исечете па да ги ставите во блендер и убаво да ги иситнете.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки