Еве зошто треба да го маринирате месото пред печење

Еве зошто треба да го маринирате месото пред печење

Додавањето месо и зеленчук на скара можеби звучи како добра идеја, но всушност е многу лошо за здравјето, велат германските научници.

Капките кои паѓаат на огнот доведуваат до појава на чад кој содржи штетни материи кои доаѓаат до храната. Се работи за супстанци кои се сметаат за канцерогени, па би требало да ги избегнувате, предупредуваат научниците.

Решението е во маринирањето на храната пред да ја ставите на скара, а колку долго треба да биде маринирана, зависи од маринадата и од тоа што се наоѓа во неа.

Готова маринада може да се купи во продавниците, или многу лесно можете да направите домашна. Благодарение на маринадата, месото и зеленчукот имаат многу подобар вкус.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек